‘Muay Thai Boxing’ her ne kadar saldırı içerikli bir dövüş tekniği ile süslenmiş dahi olsa sadece savunma gereği olarak kabul edilen diğer dövüş sanatları arasında aslında çok daha derin anlamlar ve amaçlar içeren bir dövüş stilidir.

Psikofizik dengeyi sağlamak, vücut potansiyelini idrak etmek, saldırganlığı bastırmak ve özgüven kazanmak gibi bir kaç psikolojik faydasından bahsedebilriiz. Gündelik hayatımızda bilinen sporlarla formumuzu korumaya çalışıyoruz, oysa ki kötü bir şöhrete sahip dövüş sanatlarını tanıyanlar, fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı olmak için başka bir şeye gereksinim duymamaktadırlar.

‘Muay Thai Boxing’ ilk anda insanın kulağına tüyler ürpertici bir kavrammış gibi gelebilir. Gerçek şu ki özünde zarar vermekle ve saldırganlıkla ilgisi olmayan ama uygulama anlamında maksimum tahribatı yaratmak üzerine kurulmuş tekniklere sahip olan bir dövüş yöntemi olduğu aşikardır. Bunun da ötesinde asıl sırrı, insanın psiko-fiziksel anlamda üst düzey bir performans ve direnç kazanmasına ve kendi vücut potansiyelini maksimum anlamda tanımasına ve hatta esneklik anlamında da tüm vücudun günlük hayatta çalışan kaslarını gevşetmesine büyük fayda sağlaması ile de günümüz spor dalları arasında şiddetle ön plana çıkan bir spor dalıdır.

Özetle ‘Muay Thai Boxing’ saldırganlığı bastırmanın ve özgüveni elde etmenin yanı sıra, günün stresinden uzaklaşmak adına negatif enerjinin en kısa yoldan bedenden atılması için amatör anlamda en etkili uygulamalardan birisidir.

Muay Thai İnspiration

Cem Bostancı

Thai Boxing Eğitmeni